2018 Logan County Free Fair Winners

Open Class Home Furnishings

Category One: Children 5 and Under

            Class 2-Any Quilt

1st            Adelyn Stevens, Guthrie

Category Two: Children 6-12

            Class 1-Any Holiday Decoration

1st            Graham Bales, Guthrie

                        2nd            Brinly Crowe, Guthrie

                        3rd            Jackson Yadan, Guthrie

            Class 2-Any Quilt

1st            Anna Stevens, Guthrie

                        2nd            Ava Click, Guthrie

            Class 3-Accessory Pillow

                        1st            Kinley Rivera, Mulhall

            Class 4-Wall Hanging

                        1st            Cate Williams, Crescent

            Class 5-Any Knitted Item

1st            Andrew Aitken, Guthrie

                        2nd            Graham Bales, Guthrie

Category Three: Youth 13-18 Years

Class 7-Any Holiday Decoration

1st            Marion Stewart, Guthrie

                        2nd            Annabella Aitken, Guthrie

Class 11-Any Knitted item

1st            Annabella Aitken, Guthrie

Category Four: Adult

Class 13-AnyHand Embroidery

1st            Elizabeth Cyphers, Mulhall

                        2nd            Jeane Campbell, Guthrie

                        3rd            Cynthia Taylor, Mulhall

Class 14-Any Machine Embroidery

1st            Cathy James, Guthrie

Class 15-Crocheted Afghan

1st            Marie Hartgrave, Guthrie

                        2nd            Rorrie Sabrasky, Guthrie

                        3rd            Cynthia Taylor, Mulhall

Class 16-Crochet Doily or Dresser Scarf

1st            Cynthia Taylor, Mulhall

Class 17-Knitted Afghan

1st            Heidi Yost, Mulhall

Class 18-Knitted Item

1st            Heidi Yost, Mulhall

                        2nd            Sally Richardson, Orlando

                        3rd            Jan Case, Guthrie

Class 19-Any Counted Cross Stitch

1st            Rorrie Sabrasky, Guthrie

                        2nd            Jan Case, Guthrie

Class 20-Latch Hook

1st            Mickael Keesee, Guthrie

                        2nd            Kandace Hoel, Guthrie

Category Five: Adult Home Decor

Class 21-Quilt Pieced and Machine Stitched

1st            Margaret Johnson, Guthrie

                        2nd            Cathy James, Guthrie

                        3rd            Cynthia Taylor, Mulhall

Class 22-Quilt Pieced by Exhibitor/Quilted by Professional

1st            Yvonne Harris, Guthrie

                        2nd            Brenda Johnson, Orlando

                        3rd            JoVona Green, Mulhall

Class 23-Quilt Pieced and Hand Tied by Exhibitor

1st            Leota Morrisett, Guthrie

                        2nd            Jeane Campbell, Guthrie

Class 24-Quilt Pieced and Hand Quilted by Exhibitor

1st            Ella Mae VanOrder, Guthrie

                        2nd            Jeane Campbell, Guthrie

Class 25-Baby or Lap Quilt

1st            Debbie Longnecker, Guthrie

                        2nd            Valerie Thomason, Guthrie

                        3rd            Cathy James, Guthrie

Class 26-Applique, Any Article

1st            Jeane Campbell, Guthrie

2nd            Cynthia Taylor, Mulhall

Class 27-Accessory Pillow

1st            Jeane Campbell, Guthrie

2nd            Debbie Longnecker, Guthrie

Class 28-Any Window Treatment

1st            Cynthia Taylor, Mulhall

Class 29-Any Kitchen or Dining Accessory

1st            Joe Casper, Guthrie

                        2nd            Alline Pfeiffer, Mulhall

                        3rd            Dorothy Osborn, Guthrie

Class 31-Wall Hanging

1st            Cynthia Taylor, Mulhall

                        2nd            Margaret Johnson, Guthrie

3rd            Jeane Campbell, Guthrie

Class 32-Any Home Accessory

1st            Joe Casper, Guthrie

2nd            Rita Seal, Guthrie

3rd            Gerel Myers, Crescent

Category Six: All Ages, All other Work

Class 33-No Sew Fleece Project

1st            Cynthia Taylor, Mulhall

            Class 34-Fabric Craft or Fabric Painting Project

1st            Cynthia Taylor, Mulhall

                        2nd            Cathy James, Guthrie

Class 35-Holiday Decorations

1st            Cathy James, Guthrie

2nd            Carol Williams, Coyle

3rd            Mary Miller, Guthrie

Class 36-Renovated Furniture

1st            Theresa Casper, Guthrie

2nd            Tami Bexley, Guthrie

Class 37-Stuffed Dolls or Toys

1st            Sheri Wheeler, Guthrie

2nd            Brandie Ferguson, Guthrie

 

###

 

2018 Logan County Free Fair Winners

Open Class Clothing

Category One: Children 6-12 Years

            Class 1-Any Fashion Accessory

1st            Renny Canning, Guthrie

            Class 4-Decorated or Embellished Garment

1st            Jada Cleek, Guthrie

                        2nd            Kinley Rivera, Mulhall

                        3rd            Luke Allen, Guthrie

Class 6-Apron

1st            Cole Williams, Crescent

                        2nd            Jayda Nethon, Crescent

                        3rd            Cate Williams, Crescent

Category Two: Youth 13-18 Years

Class 8-Any Fashion Accessory

1st            Abigail Richardson, Orlando

                        2nd            Marion Stewart, Guthrie

Class 11-Decorated or Embellished Garment

1st            KayLea Taylor, Mulhall

Class 15-Dress

1st            Gena White, Guthrie

Category Three: Adult

Class 17-Dress

1st            Brandie Ferguson, Guthrie

                        2nd            Cynthia Taylor, Mulhall

Class 19-Skirt, Pants, Capris, Shorts etc

1st            Cathy James, Guthrie

                        2nd            Brandie Ferguson, Guthrie

Class 2-Blouse or Skirt

1st            Sally Richardson, Orlando

                        2nd            Cathy James, Guthrie

                        3rd            Brenda Johnson, Orlando

Class 21-Lined Garment or Ensemble

1st            Sally Richardson, Orlando

                        2nd            Brandie Ferguson, Guthrie

Class 22-Casual Unlined Jacket

1st            Brandie Ferguson, Guthrie

Class 23-Formal or Party Wear

1st            Brandie Ferguson, Guthrie

Class 25-Decorated or Embellished Garment

1st            Brandie Ferguson, Guthrie

2nd            Cynthia Taylor, Mulhall

3rd            Jeane Campbell, Guthrie

Class 26-Costume

1st            Brandie Ferguson, Guthrie

2nd            Jan Case, Guthrie

Class 27-Infant Play Clothing Sizes 0-24 Months

1st            Brandie Ferguson, Guthrie

2nd            Samantha Calvert, Edmond

3rd            Cynthia Taylor, Mulhall

Class 28-Child’s Play Clothing Sizes 2T and Up

1st            Brandie Ferguson, Guthrie

2nd            Cynthia Taylor, Mulhall

Class 29-Child’s Clothing Sizes 2-4

1st            Cathy James, Guthrie

2nd            Brandie Ferguson, Guthrie

Class 30-Child’s Clothing Sizes 5-8

1st            Brandie Ferguson, Guthrie

Class 31-Child’s Clothing Sizes 10-16

1st            JoVona Green, Mulhall

Class 32-Child’s Sleepwear Any Size

1st            Brandie Ferguson, Guthrie

Class 33-Child’s Clothing Decorated or Appliqued

1st            Brandie Ferguson, Guthrie

2nd            Cynthia Taylor, Mulhall

Class 34-Purse, Tote Bag, or Backpack

1st            Cathy James, Guthrie

2nd            Jeane Campbell, Guthrie

3rd            Kay Williams, Coyle

Class 36-Any Fashion Accessory Item

1st            Brandie Ferguson, Guthrie

Class 37-Apron

1st            Brenda Johnson, Orlando

2nd            Cynthia Taylor, Mulhall

3rd            Dorothy Osborn, Guthrie

Class 38-Doll Clothes

1st            Brandie Ferguson, Guthrie

2nd            Cathy James, Guthrie

 

###

 

2018 Logan County Free Fair Winners

Open Class Food Preparation

Category One: Children 8 Years and Under

            Class 1-Trail Mix or Healthy Snack

                        1st             Lexie Harris, Guthrie           

2nd            Leah Harris, Guthrie

                        3rd            Molly Jo Gibson, Guthrie

Class 2-Any Cookie

                        1st             Molly Jo Gibson, Guthrie

2nd            Paxton James, Guthrie

                        3rd            Deacon James, Guthrie

Class 3-Any Cupcake

                        1st             Deacon James, Guthrie

2nd            Paxton James, Guthrie

Category Two: Children 9-12 Years

Class 4-Trail Mix or Healthy Snack

                        1st             Megan Gibson, Guthrie

2nd            Jada Cleek, Guthrie

                        3rd            Lydia Harris, Guthrie

Class 5-Any Cookie

                        1st             Lydia Harris, Guthrie

2nd            Audrey Allen, Edmond

                        3rd            Megan Gibson, Guthrie

Category Three: Youth 13-18 Years

Class 9-Any Cookie

                        1st             KayLea Taylor, Mulhall

2nd            Gena White, Guthrie

                        3rd            Laney Harris, Guthrie

Category Four: All Ages Quick Breads

Class 13-Muffins

`                        1st             Cate Williams, Crescent

2nd            Jada Cleek, Guthrie

                        3rd            Cathy James, Guthrie

Class 14-Quick Bread Fruit or Nut

1st             Jada Cleek, Guthrie

2nd            Cate Williams, Crescent

                        3rd            Mitzi Riggs, Orlando

Class 15-Quick Bread Vegetable

1st             Kaye Freudenberger, Coyle

Class 16-Quick Bread Rolled Biscuits

1st             Bridger Arrington, M-O

2nd            Cathy James, Guthrie

                        3rd            Audrey Allen, Edmond

Class 1-Corn Bread

1st             Dorothy Stone, Guthrie

2nd            Katrina Cutter, Crescent

Class 18-Coffee Cake

1st             Jax Nethon, Crescent

Category Five: All Ages Yeast Breads

Class 19-White Yeast Bread

1st             Louise Rodgers, Guthrie

2nd            Dorothy Stone, Guthrie

                        3rd            Kay Williams, Coyle

Class 20-Whole Grain Yeast Bread

1st             Cathy James, Guthrie

2nd            Dorothy Stone, Guthrie

                        3rd            Kay Williams, Coyle

Class 21-White Dinner Rolls

1st             Dorothy Stone, Guthrie

Class 22-Sweet Yeast Rolls

1st             Dorothy Stone, Guthrie

2nd            KayLea Taylor, M-O

                        3rd            Cathy James, Guthrie

Class 23-Sweet Specialty Bread

1st             Doniella Cutter, Crescent

2nd            Shayla James, Guthrie

Category Six: All Ages Cakes & Pies

Class 25-Layer Cake Frosted

1st             Cathy James, Guthrie

2nd            Jada Nethon, Crescent

                        3rd            Cate Williams, Crescent

Class 26-Sheet Cake Frosted

1st             Cathy James, Guthrie

Class 27-Decorated Cake Frosted

1st             Cate Williams, Crescent

Class 28-Cake Mix Plus

1st             Ester Waner, Guthrie

2nd            Diane Frick, Guthrie

Class 29-Fruit Pies

1st             Diane Frick, Guthrie

Category Seven: All Ages Cookies & Candy

Class 31-Brownies

1st             Marge Calvert, Guthrie

Class 32-Bar Cookies

1st             Sharon Gorrell, M-O

2nd            Nancy Loveless, Crescent

                        3rd            Audrey Allen, Edmond

Class 33-Oatmeal Cookies

1st             Terra Gibson, Guthrie

2nd            Sharon Biggs, Guthrie

                        3rd            Kaye Freudenberger, Coyle

Class 34-Chocolate Chip Cookies

1st             Jax Nethon, Crescent

2nd            Terra Gibson, Guthrie

                        3rd            Kaye Freudenberger, Coyle

Class 35-Other Drop Cookies

1st             Kay Williams, Coyle

2nd            Audrey Allen, Edmond

                        3rd            Dorothy Stone, Guthre

Class 36-Rolled & Cut Cookies

1st             Kaye Freudenberger, Coyle

2nd            Ada Pfeiffer, M-O

                        3rd            Gena White, Guthrie

Class 37-Peanut Butter Cookies

1st             Jayda Nethon, Crescent

2nd            Kaye Freudenberger, Coyle

                        3rd            Marie Schneider, Coyle

Class 38-Other Cookies Not Listed

1st             Kaye Freudenberger, Coyle

2nd            Kay Williams, Coyle

Class 39-Fudge

1st             Marilyn Miller, Guthrie

2nd            Theresa Casper, Guthrie

                        3rd            Gaye Pfeiffer, M-O

Class 41-Other

1st             Valerie Thomason, Guthrie

Category Eight: Adult Picnic Basket

Class 42-Menu, Place Setting, Food

1st            Theresa Casper, Guthrie

 

###

 

2018 Logan County Free Fair Winners

Open Class Food Preservation

Category One: Canned Vegetables All Ages

Class 2-Green Beans

1st             Dorothy Stone, Guthrie

2nd            Cathy James, Guthrie

                        3rd            Wade Blagden, Mulhall

Class 5-Peas

1st             Dorothy Stone, Guthrie

Class 11-Other Vegetable Not Listed

1st             Cathy James, Guthrie

Category Three: Pickles & Relishes

Class 22-Cucumber Pickles

1st             Jada Cleek, Guthrie

2nd            Diane Frick, Guthrie

                        3rd            Marge Calvert, Guthrie

Class 23-Bread & Butter Pickles

1st             Eli Pross, Coyle

Class 24-Beet Pickles

1st             Dorothy Stone, Guthrie

2nd            Mary Miller, Guthrie

Class 26-Picante Sauce & Salsa

1st             Mary Miller, Guthrie

2nd            Pam Williams, Guthrie

                        3rd            Kandace Hoel, Guthrie

Class 28-Dill Pickles

1st             Alexandra Garinger, Guthrie

Class 29-Vegetable Pickles

1st             Alexandra Garinger, Guthrie

2nd            Cathy James, Guthrie

                        3rd            Rita Seal, Guthrie

Class 30-Vegetable Relish Not Listed

1st             Tempie Power, Guthrie

Category Four: Jellies

Class 31-Berry Jelly

1st             Dorothy Stone, Guthrie

2nd            Kaylee Blagden, Mulhall

Class 32-Plum Jelly

1st             Dorothy Stone, Guthrie

2nd            Caedee James, Guthrie

3rd            Kathy Williams, Coyle

Class 33-Apple Jelly

1st             Kandace Hoel, Guthrie

Class 36-Other Jelly Not Listed

1st             Peyton Blehm, M-O

2nd            Jada Cleek, Guthrie

Category Five: Preserves

Class 37-Peach Preserves

1st             Cathy James, Guthrie

Class 39-Tomatoes Red & Yellow Preserves

1st             Mary Miller, Guthrie

Class 40-Strawberry Preserves

1st             Dorothy Stone, Guthrie

2nd            Caedee James, Guthrie

Category Six: Jams, Marmalades etc

Class 47-Others Not Mentioned

1st             Cathy James, Guthrie

2nd            Rita Seal, Guthrie

Category Seven: Dried Foods

Class 48-Jerky

1st             Jada Cleek, Guthrie

2nd            Laney Harris, Guthrie

 

###

 

2018 Logan County Free Fair Winners

Open Class Floriculture

Category One Children Ages 6-12

Class 1-Floral Arrangement

1st             Jada Cleek, Guthrie

2nd            KayLee Gilliland, SLC

Class 2-Any Potted Plant

1st             Jada Cleek, Guthrie

Class 3-Item Not Listed

1st             KayLee Gilliland, SLC

2nd            Jada Cleek, Guthrie

Category Three Floral Arrangements All Ages

Class 7-Religious Theme

1st             Jada Cleek, Guthrie

Class 8-Seasonal Theme

1st             Jeanne Dobson, Coyle

Class 8-Seasonal Theme

1st             Jeanne Dobson, Coyle

Class 9-Patriotic Theme

1st            Jada Cleek, Guthrie

2nd            Jeanne Dobson, Coyle

Class 10-Oklahoma Theme

1st            Jada Cleek, Guthrie

2nd            Jeanne Dobson, Coyle

Class 11-Other Garden Related Item

1st            Jeanne Dobson, Coyle

2nd            Jada Cleek, Guthrie

Category Four Potted Plants All Ages

Class 12-Foliage Plants

1st            Mary Miller, Guthrie

Class 15-Cactus or Succulents

1st            Boyd Longnecker, Guthrie

2nd            Alexandra Garinger, Guthrie

Class 17-Rose Floribunda

1st            Jeanne Dobson, Coyle

Class 18-Rose Miniature

1st            Boyd Longnecker, Guthrie

2nd            Jada Cleek, Guthrie

Category Five Cut Flowers One Stem All Ages

Class 21-Zinnia

1st            Vicky Conley, Guthrie

2nd            Boyd Longnecker, Guthrie

3rd            Jada Cleek, Guthrie

Class 22-Cockscomb, Crested

1st            Vicky Conley, Guthrie

2nd            Boyd Longnecker, Guthrie

3rd            Jada Cleek, Guthrie

Class 23-Cockscomb, Plume Jeane Dobson

1st            Jeane Dobson, Coyle

2nd            Debbie Longnecker, Guthrie

Class 24-Matigold

1st            Jeane Dobson, Coyle

2nd            Vicky Conley, Guthrie

Class 25-Petunia

1st            Elizabeth Cyphers, Mulhall

Class 26-Hibiscus

1st            Boyd Longnecker, Guthrie

2nd            Jada Cleek, Guthrie

3rd            KayLee Gilliland, Guthrie

Class 28-Coleus

1st            Ester Waner, Guthrie

2nd            KayLee Gilliland, Guthrie

3rd            Jeane Dobson, Coyle

Class 29-Cone Flower

1st            KayLee Gilliland, Guthrie

Class 30-Cut Flowers

1st            Jada Cleek, Guthrie

2nd            Jeane Dobson, Coyle

Class 31-Chrysanthemums

1st            Jada Cleek, Guthrie

2nd            Ester Waner, Guthrie

Class 32-Any Wildflower

1st            Jeane Dobson, Coyle

2nd            KayLee Gilliland, Guthrie

3rd            Jada Cleek, Guthrie

Class 33-Any Wildflower

1st            Jada Cleek, Guthrie

2nd            KayLee Gilliland, Guthrie

Class 34-Any Other Flower

1st            Jeane Dobson, Coyle

2nd            KayLee Gilliland, Guthrie

3rd            Boyd Longnecker, Guthrie

Category Six Wooden Birdhouses

Class 35-Wooden Decorated

1st            Jeane Dobson, Coyle

2nd            Waylon Ball, Guthrie

3rd            Lindsey Ball, Guthrie

Class 36-Gourds Decorated

1st            Jada Cleek, Guthrie

2nd            Alexandra Garinger, Guthrie

Class 37-Yard Art

1st            Joann Scott, (Open Class) Guthrie

2nd            Joann Scott, (HCE) Guthrie

3rd            Jeane Dobson, Coyle

 

###

 

2018 Logan County Free Fair Winners

Open Class Horticulture

Category One: Fruits & Vegetables All Ages

            Class 6-Watermelon Oblong Variety

                        1st            Jax Nethan, Crescent

                        2nd            Jada Nethan, Crescent

            Class 10-Snap Beans in Pod

                        1st            Jada Cleek, Guthrie

Class 12-Cucumbers

1st            KayLee Gilliland, Guthrie

Class 14-Eggplant

1st            Boyd Longnecker, Guthrie

Class 27-Okra

1st            Chris Powell, Crescent

2nd            Jada Cleek, Guthrie

3rd            Andy Conley, Guthrie

Class 28-Peppers

1st            Boyd Longnecker, Guthrie

Class 30- Peppers Jalapeno

                        1st            KayLee Gilliland, Guthrie

                        2nd            Boyd Longnecker, Guthrie

Class 31-Peppers, Hot

1st            Jada Cleek, Guthrie

Class 32-Pumpkin: Jack-O-Latern

1st            Jax Nethan, Crescent

2nd            Jada Nethan, Crescent

3rd            Leyah Gordon, Guthrie

Class 33-Pumpkin: Field Type

1st            Jada Nethan, Crescent

2nd            Jax Nethan, Crescent

Class 35-Tomatoes, Cherry Type

1st            Boyd Longnecker, Guthrie

2nd            KayLee Gilliland, Guthrie

Class 42-Pecans, Native

1st            Jada Cleek, Guthrie

Class 43-Peas, Black-eyed or purple Hull

1st            Wade Blagden, Mulhall

Class 45-Gourds, Non-edible

1st            Brinly Crowe, Guthrie

2nd            Anna Stevens, Guthrie

3rd            Haley Gordon, Guthrie

Largest Watermelon

1st            Jax Nethon, Crescent

Open Class Crops Division Winners

Class 1-Wheat: Very Early/Early Maturity Hard Red

1st            Katherine Stinchcomb, Guthrie

Class 26-Legune

1st            Cole Williams, Crescent

Class 28-Mixed Hay

1st            Cole Williams, Crescent

Class 29-Big Bluestem

1st            Jace Taylor, Mulhall

Class 32-Switch Grass

1st            Jace Taylor, Mulhall

Class 43-Cotton Stalk

1st            Kay Williams, Coyle

Champion Seed Wheat Exhibit

1st            Kathern Stinchcomb, Guthrie

 

###

 

2018 Logan County Free Fair Winners

4-H Fabrics & Fashions

Level One: Design & Construction Ages 8-10

Class 1-Simple Tops

1st            Jada Cleek, Guthrie

2nd            Jayci Klopfenstern, Crescent

3rd            Delphia Howell, SLC

Class 2-Simple Bottoms

1st            Delphia Howell, SLC

2nd            Jayci Klopfenstern, Crescent

3rd            Lincoln Oldenberg, M-O

Class 3-Non-Human Apparel

1st            Kinley Rivera, M-O

2nd            Cate Williams, Crescent

Class 4-Sewn Fashion Accessory

1st            Leighton McNair, Crescent

2nd            Jayci Klopfenstern, Crescent

Class 5-Yarn/Thread Fashion

1st            Jayci Klopfenstern, Crescent

2nd                  Cate Williams, Crescent

Level Two: Design & Construction Ages 11-12

Class 6-One Piece Garment

1st            Ronnie Adams, Crescent

Class 8-Two Piece Garment

1st            Audrey Allen, SLC

2nd                  Sienna Myers, Crescent

Class 10-Sewn Fashion Accessory

1st            Sienna Myers, Crescent

2nd                  Ronnie Adams, Crescent

Level Three: Design & Construction Ages 13-14

Class 13-Bottom w/Zipper or Pocket

1st            Savannah House, SLC

Class 14-Two Piece Garment

1st            Savannah House, SLC

2nd            Marion Stewart, SLC

Class 17-Redesigned Original Apparel

1st            KayLea Taylor, M-O

Class 21-Costume Human All Ages

1st            Audrey Allen, SLC

2nd            Leighton McNair, Crescent

Level One: Interior Design & Construction

Class 23-Home Accent Ages 8-10

1st            Lincoln Odenberg, M-O

2nd            Kilee Blehm, M-O

3rd            Kinzie Click, SLC

Class 24-Bags

1st            Jayci Klopfenstern, Crescent

2nd            Jada Cleek, SLC

Class 25-Seasonal Décor from Fabric

1st            Jayci Klopfenstern, Crescent

2nd            Jada Cleek, SLC

3rd            Molly Gibson, SLC

Class 26-Seasonal Décor Non Fabric

1st            Jada Cleek, SLC

Level Two: Interior Design & Construction

Class 27-Home Accent Ages 11-12

1st            Audrey Allen, SLC

2nd            Addison Bailey, Crescent

3rd            Roni Adams, Crescent

Class 28-Bags

1st            Kaylee Blagden, M-O

2nd            Ronnie Adams, Crescent

Level Three: Interior Design & Construction

Class 31-Home Accent Ages 13-14

1st            Marion Stewart, SLC

Level Three: Hobbies/Textile Design & Construction

Class 41-Simple Sewn Stuffed Animal Ages 8-10

1st            Jada Cleek, SLC

Class 42-Decorative Textile Technique

1st            Gracie Ferguson, Guthrie

2nd            Delphia Howell, SLC

3rd            Kinley Rivera, M-O

Class 43-Simple Needle Art by Hand/Machine 

1st            Jada Cleek, SLC

2nd            Cate Williams, Crescent

Level Two: Simple Needle Art by Hand or Machine

Class 46-Stuffed Toy Ages 11-12

1st            Lana Cutter, Crescent

Class 47-Decorative Textile Technique 

1st            Audrey Allen, SLC

2nd            Megan Gibson, SLC

Class 48-Needle Art by Hand or Machine 

1st            Lana Cutter, Crescent

2nd            Sienna Myers, Crescent

Class 49-Hand/Machine Pieced/Appliqued Item

1st            Audrey Allen, SLC

Class 50-Repurposed Textile Creation

1st            Audrey Allen, SLC

2nd            Kaylee Blagden, M-O

3rd            Megan Gibson, SLC

Level Three: Hobbies/Textile Design & Construction

Class 51-Stuffed Animal/Doll/Puppet Ages 13-14

1st            Karina, Cutter, Crescent

Class 53-Needle Art by Hand or Machine

1st            Karina, Cutter, Crescent

Level Four: Hobbies/Textile Design & Construction

Class 58-Needle Art Hand/Machine Ages 15+

1st            Abigail Richardson, M-O

Class 60-Repurposed Textiles & Fashions

1st            Abigail Richardson, M-O

4-H Personal Development Advanced Level

Class 16-Creative Writing Poster Ages 15+

1st            Abigail Richardson, M-O

 

###

 

2018 Logan County Free Fair Winners

4-H Exhibits

Level One: Poster Art Ages 8-11

Class 1-Promotional Poster

1st            Alexis, Moore, Guthrie

2nd            Jada Cleek, SLC

3rd            Austin White, Guthrie

Class 2-Promotional 4-H Theme Poster

1st            Bridger Arrington, M-O

Level Two: Poster Art Ages 12-14

Class 4-Promotional Poster

1st            Bobby Ferguson. Guthrie

2nd                  KayLea Taylor, M-O

Class 5-Promotional 4-H Theme Poster

1st            Wyatt Hood, Guthrie

4-H Educational Individual Booth Displays

Class 1-All Ages

1st            Jada Cleek, SLC

2nd            Addison Bailey, Crescent

3rd            Maysen Garrett, Crescent

4-H Group, Community Service Booth Display

Class 2-All Ages

1st            South Logan County 4-H Club

4-H Photography Exhibits

Beginning Level-Ages 8-13

Class 1-Four Photos:Animal, Scenery, Plant Life, People

1st            David Vought, Crescent

2nd            Audrey Allen, SLC

3rd            Allie Booth, M-O

Class 2-Four Photos of People

1st            Jada Cleek, SLC

2nd            Audrey Allen, SLC

Class 3-Four Photos with Common Mistakes

1st            Audrey Allen, SLC

2nd            Jada Cleek, SLC

Class 4-Four Photos Telling A Story

1st            Jackson Mastrom, SLC

2nd            Ridge Garrett, Crescent

3rd            Jada Cleek, SLC

Class 5-Best Photo

1st            Megan Gibson, SLC

2nd            Ridge Garrett, Crescent

3rd            Molly Gibson, SLC

Beginning Level-Ages 14-19

Class 10-Best Photo

1st            Gena White, Guthrie

Intermediate Level-Ages 8-13

Class 14-Best Photo Made This Year

1st            Addison Bailey, Crescent

Class 23-Digitally Adjusted Photo-Ages 8-13

1st            Audrey Allen, SLC

2nd            Jimmy Ferguson, Guthrie

3rd            Marion Stewart, SLC

Class 27-Digitally Altered Photo-Ages 8-13

1st            Audrey Allen, SLC

 

###

2018 Logan County Free Fair Winners

4-H Expressive Arts Exhibits

Class 1-Pencil, Charcoal, Pastels, Chalk, Ink Ages 8-13

1st            Jackson Mostron, SLC

2nd            Kaylee, Gilliland, Guthrie

3rd            Ava Click, SLC

Class 2-Pencil, Charcoal, Pastels, Chalk, Ink Ages 14+

             1st            Laney Harris, SLC

2nd            Abigail Richardson, M-O

Class 3-Watercolor Ages 8-13

1st            Zander Hornbuckle, SLC

2nd            Kaylee Gilliland, Guthrie

3rd            Audrey Allen, SLC

Class 4-Watercolor Ages 14+

1st            Abigail Richardson, M-O

Class 5-Oil or Acrylic Ages 8-13

1st            Marion Stewart, SLC

2nd            Bridger Arrington, M-O

3rd            Kinzie Click, SLC

Class 6-Oil or Acrylic Ages 14+

1st            Abigail Richardson, M-O

2nd            Laney Harris, SLC

3rd            KayLea Taylor, M-O

Class 7-Jr. Ceramics Ages 8-13

1st            Jada Cleek, SLC

Class 15-Jr. Nature Craft 8-13

1st            Jada Cleek, SLC

2nd            Kaylee Gilliland, Guthrie

Class 17-Jr. Bead Craft, Ages 8-13

1st            Kinley Rivera, M-O

2nd            Gracie Ferguson, Guthrie

3rd            Ava Click, SLC

Class 19-Jr. Leathercraft Kit Ages 8-13

1st            Kinley Rivera, M-O

2nd            Lana Cutter, Crescent

Class 21-Jr. Leathercraft Original Ages 8-13

1st            Maysen Garrett, Crescent

Class 23-Jr. Hand Crafted Wax, Ages 8-13

1st            Jada Cleek, SLC

2nd            Jackson Mostrom, SLC

3rd            Kaylee Gilliland, Guthrie

Class 25-Jr. Hand Crafted Gel, Ages 8-13

1st            Jada Cleek, SLC

Class 27-Jr. Puppet, Ages 8-13

1st            Lana Cutter, Crescent

2nd            Kaylee Gilliland, Guthrie

Class 29-Jr. Paper Craft, Ages 8-13

1st            Audrey Allen, SLC

2nd            Marion Stewart, Guthrie

3rd            Lana Cutter, Crescent

Class 30-Jr. Plastic Craft, Ages 8-13

1st            Kilee, Blehm, M-O

2nd            Kinley Rivera, M-O

3rd            Kaylee Gilliland, Guthrie

Class 33-Jr. Duct Tape Craft, Ages 8-13

1st            Marion Stewart, SLC

2nd            Kaylee Gilliland, Guthrie

3rd            Kinley Rivera, M-O

Class 35-Jr. Miscellaneous, Ages 8-13

1st            Kaylee Gilliland, Guthrie

2nd            Jada Cleek, SLC

3rd            Kylee Bell, Crescent

Class 36-Jr. Miscellaneous, Ages 14+

1st            Gena White, Guthrie

2nd            Marcos Segura, Crescent

 

###

2018 Logan County Free Fair Winners

4-H Science & Technology Division Exhibits

Class 1-Jr. Flat Flyer One Sided, Ages 8-13

1st            Ridge Garrett, Crescent

2nd            Ronni Adams, Crescent

3rd            Audrey Allen, SLC

Class 2-Jr. Flat Flyer One Sided, Ages 14+

1st            Maysen Garrett, Crescent

Class 5-Jr. Power Point Presentation, Ages 8-13

1st            Audrey Allen, SLC

4-H Science Discovery Projects

Class 26-Robotics Display, Ages 9-13

            1st            Zander Hornbuckle, SLC

Class 4-Model Rocket from a Kit Ages 9-13

            1st            Wade Blogden, M-O

Class 2-Intermediate Display & Report, Ages 12-14

1st            David Vaught, Crescent

Class 4-Team Exhibit All Ages

1st            Bella White & Jada Cleek, SLC

4-H Wood Science

Class 1-Jr. Wood Carving Article Ages 8-13

            1st            Jace Taylor, M-O

Class 3-Jr. Woodcraft, Original Design Ages 8-13

            1st            Kilee Blehm, M-O

            2nd            Jada Cleek, SLC

Class 5-Wall-mounted Rack Ages 8-11

            1st            Wade Blogden, M-O

            2nd            Jace Taylor, M-O

Class 9-Miscellaneous Ages 8-11

            1st            Bridger Arrington, M-O

            2nd            Jace Taylor, M-O

            3rd            Jackson Mostrom, SLC

Class 19-Jr. Metalwork, Embossed Ages 8-13

            1st            Kaylee Blogdon, M-O

Class 23-Jr. Metalwork, Arc Welding Ages 8-13

            1st            Jace Taylor, M-O

            2nd            Cale Williams, Crescent

Class 23-Jr. Arc Welding, Gas Shielded Ages 8-13

            1st            Cale Williams, Crescent

4-H Shooting Sports Safety

Class 1-Any Safety Item Made Ages 8-13

            1st            Zander Hornbuckle, SLC

Class 2-Any Archery Safety Item Made

            1st            Marion Stewart, SLC

Class 15-Any Shotgun Safety Item Ages 14+

            1st            Marcos Segura, Crescent

4-H Entomology

Class 1-Firsr Year, 25 Adult Insects

            1st            Wade Blogdon, M-O

4-H Forestry

Class 2-(15) Tree Leaves, Ages 12-15

            1st            Wyatt Hood, Guthrie

Class 7-Self Determined Ages 8-13

            1st            Wyatt Hood, Guthrie

4-H Wildlife

Class 3-Eight Animal Tracts Ages 8-13

            1st            Bridger Arrington, M-O

Class 4-Self Determined Poster/Display

            1st            Bridger Arrington, M-O

Class 5-(30) Plants for Food or Cover, Ages 14-18

            1st            Wyatt Hood, Guthrie

Class 8-Display of Two Fishing Knots, Ages 8-13

            1st            Bobby Ferguson, Guthrie

Class 10-Display of Fishing Lures

            1st            Bobby Ferguson, Guthrie

Class 17-Home Constructed Birdhouse

            1st            Jada Cleek, Guthrie

Class 26-Diagram Showing Parts of Wildflower

            1st            Audrey Allen, SLC

4-H Environmental Stewardship

Class 1-Vermi-Composting Ages 8-13

            1st            Jada Cleek, SLC

Class 6-Recycled Item Ages 8-11

            1st            Kinley Rivera, M-O

4-H Home Grounds

Class 36-(15) Herbarium Card Exhibits Ages 8-11

            1st            Jimmy Ferguson, Guthrie

4-H Horticulture/Terrariums/Landscape Design

Class 4-Dish Garden Ages 8-11

            1st            Jada Cleek, SLC

Class 5-Dish Garden Ages 12-14

            1st            Kinzee Bell, Crescent

Class 9-Landscape Design Drawing Ages 15+

            1st            Abigail Richardson, M-O

4-H Companion Animals

Class 7-Original Single Photo Ages 8-13

                        1st            David Vaught, Crescent

2nd            Addison Bailey, Crescent

Class 11-Companion Animal Exhibit

                        1st            David Vaught, Crescent

 

                                    ###

2018 Logan County Free Fair Winners

4-H Food Science/Nutrition Food Preparation

Class 1-Muffins, Ages 8-11

1st            Allie Booth, M-O

            2nd            Cate Williams, Crescent

3rd            Lincoln Odenberg, M-O

Class 2-Rolled Biscuits

1st            Bridger Arrington, M-O

            2nd            Jada Cleek, SLC

3rd            Audrey, Allen, SLC

Class 3-Baked Drop Cookies

1st            Leighton McNair, Crescent

2nd            Lincoln Odenberg, M-O

3rd            Cate Williams, Crescent

Class 4-1/2 Loaf Yeast Bread, Ages 12-14

1st            KayLea Taylor, M-O

Class 5-Yeast Cinnamon Rolls

1st            KayLea Taylor, M-O

Class 6-Sugar Type Cookies-

1st            Gena White, Guthrie

2nd            KayLea Taylor, M-O

Class 7-Bread from Another Culture, Ages 15+

1st            Abigail, Richardson, M-O

Class 8-Un-Iced Shorten Type Cake

1st            Abigail, Richardson, M-O

Class 9-Jam/Jelly Water Bath Processed, Ages 8-11

1st            Kilee Blehm, M-O

2nd            Kaylee Blogdom, M-O

3rd            Lincoln Oldenberg, M-O

Class 11-Jam/Jelly Water Bath, Processed

1st            Lincoln Oldenberg, M-O

2nd            Jada Cleek, SLC

Class 12-Cumcumber/Relish, Ages 12-14

1st            Eli Pross, Guthrie

Class 17-Poster: Food from Another Country, Ages 8-11

1st            Audrey Allen, SLC

2nd            Delphia Howell, SLC

3rd            Jada Cleek, SLC

Class 19-Poster: Recipe Modification

1st            Jada Cleek, SLC

2nd            Audrey Allen, SLC

Class 20-Poster: Fruits & Vegetables Ages, 12-14

1st            KayLea Taylor, M-O

Class 22-Poster: Food/Kitchen Safety, Ages 8-11

1st            Audrey Allen, SLC

2nd            Jada Cleek, SLC

3rd            Madison Frost, M-O

Class 24-Poster: Outdoor Cooking, Ages 15+

1st            Abigail Richardson, M-O

Class 25-Poster: Place Setting, Ages 8-11

1st                  Jada Cleek, SLC

2nd            Madison Frost, M-O

3rd            Audrey Allen, SLC           

 

                        ###

 

2018 Logan County Free Fair Winners

4-H Horticulture/Home Gardening

Class 1-Potatoes, White/Yellow/Russet, All Ages

1st            Kaylee Guilland, Guthrie

Class 2-Potatoes, Red

            1st            Kaylee Guilland, Guthrie

2nd            Jada Cleek, SLC

Class 3-Okra

            1st            Marcos Segura, Crescent

2nd            Wade Blogdon, M-O

3rd            Abigail Richardson, M-O

Class 5-Onions, White

            1st            Kaylee Guilland, Guthrie

Class 6-Onions, Red

1st            Jada Cleek, SLC

Class 7-Pumpkin, Field Type, Oblong

            1st            Kaylee Blogden, M-O

2nd            Wade Blogden, M-O

Class 8-Pumpkin, Jack o Lantern, Round/Flat

            1st            Kaylee Blogden, M-O

2nd            Wade Blogden, M-O

Class 9-Squash, Winter/Acorn

1st            Jada Cleek, SLC

Class 13-Squash, Summer/Zucchini

1st            Jada Cleek, SLC

2nd            Kaylee Guilland, Guthrie

Class 14-Squash, Summer/Yellow Straight Neck

1st            Jada Cleek, SLC

2nd            Kaylee Guilland, Guthrie

Class 17-Sweet Potatoes

1st            Kaylee Guilland, Guthrie

Class 18-Pepper Jalapeno

1st            Kaylee Guilland, Guthrie

Class 19-Pepper, Other Hot Pepper

1st            Jada Cleek, SLC

2nd            Kaylee Guilland, Guthrie

Class 20-Pepper, Sweet Bell

1st            Jada Cleek, SLC

Class 22-Tomatoes, Large

1st            Jada Cleek, SLC

Class 23-Tomatoes, Cherry

1st            Abigail Richardson, M-O

2nd            Kaylee Guilland, Guthrie

3rd            Kinzie Click, Guthrie

Class 29-Pears

1st            Jada Cleek, SLC

Class 30-Home Garden Food Basket

1st            Jada Cleek, SLC

 

                        ###

 

2018 Logan County Free Fair Winners

FFA Horticulture Division

Class 6-Tall Native Grass/Big Bluestem or Sandhill

1st            KayLea Taylor, M-O

Class 10-Small Artificial Floral Arrangement

1st            Maysen Garrett, Crescent

2nd            Kasey Shipley, Crescent

3rd            Courtney Prosser, Crescent

Class 11-Large Artificial Floral Arrangement

1st            Maddie Dimmitt, Crescent

2nd            Dillon Price, Crescent

3rd            Cheyenne Burton, Crescent

Class 12-Small Seasonal Floral Arrangement

1st            Connie Johnson, Crescent

2nd            Klay Armer, Crescent

3rd            Nash Kibler, Crescent

Class 26-Small Artificial Wreath

1st            Dalton Peters, Crescent

Class 27-Large Artificial Wreath

1st            Kinidi Taylor, Crescent

Class 29-Large Seasonal Wreaths

1st            Caden Stout, Crescent

Class 30-Dried/natural Wall or Door Swags

1st            Kinzie Bell, Crescent

FFA Agriculture Mechanics

Class 1-Chapter Project

            1st            Crescent FFA, Crescent

Class 2-Horse Shoe Figurine

            1st            Logan Youngblood, Crescent

Class 3-General Farm Use Item

            1st            Dawson Hornbeck, Crescent

Class 5-Novelty Item

            1st            Charles Haskins, Crescent

FFA Photography

Class 1-Color Prints Relating to FFA

            1st            KayLea Taylor, M-O

FFA News Reporting

Class 1-News Story & Pictures Relating to FFA

            1st            Paige Day, M-O

 

0
0
0
0
0